These quick and delicious Funfetti Truffles cost less than $10 to make and are perfect for birthday gifts and Christmas presents!

These quick and delicious Funfetti Truffles cost less than $10 to make and are perfect for birthday gifts and Christmas presents!

These quick and delicious red velvet Truffles cost less than $10 to make and are perfect for holiday feasts and Christmas presents!

These quick and delicious red velvet Truffles cost less than $10 to make and are perfect for holiday feasts and Christmas presents!

Fresh truffles cost hundreds         of dollars per pound. A drizzle of truffle         oil gives a similar flavor and aroma for a         fraction of the price.

Fresh truffles cost hundreds of dollars per pound. A drizzle of truffle oil gives a similar flavor and aroma for a fraction of the price.

Fresh truffles cost hundreds         of dollars per pound. A drizzle of truffle         oil gives a similar flavor and aroma for a         fraction of the price.

Fresh truffles cost hundreds of dollars per pound. A drizzle of truffle oil gives a similar flavor and aroma for a fraction of the price.

These quick and delicious Funfetti Truffles cost less than $10 to make and are perfect for birthday gifts and Christmas presents!

These quick and delicious Funfetti Truffles cost less than $10 to make and are perfect for birthday gifts and Christmas presents!

These quick and delicious red velvet Truffles cost less than $10 to make and are perfect for holiday feasts and Christmas presents!

These quick and delicious red velvet Truffles cost less than $10 to make and are perfect for holiday feasts and Christmas presents!

Chocolate truffles cost a lot when purchased from a candy retailer, but you can make them yourself easily with just two ingredients.  All you need is two and a half boxes of melting chocolate and eight ounces of cream cheese.

Chocolate truffles cost a lot when purchased from a candy retailer, but you can make them yourself easily with just two ingredients. All you need is two and a half boxes of melting chocolate and eight ounces of cream cheese.

Obviously, truffle cost is a matter of supply and demand, but why is supply so low and demand so high?

Obviously, truffle cost is a matter of supply and demand, but why is supply so low and demand so high?

Chocolate truffles cost a lot when purchased from a candy retailer, but you can make them yourself easily with just two ingredients. All you need is two and a half boxes of melting chocolate and eight ounces of cream cheese.

Chocolate truffles cost a lot when purchased from a candy retailer, but you can make them yourself easily with just two ingredients. All you need is two and a half boxes of melting chocolate and eight ounces of cream cheese.

From Roccafluvione to the Vegas Strip, how some of the finer restaurants in the world meet their #truffles fix. #tartufi

From Roccafluvione to the Vegas Strip, how some of the finer restaurants in the world meet their #truffles fix. #tartufi

Pinterest
Search