Infuse your eggs for exactly three days - any more and they will taste funky, any less and they with taste of nothing but egg.

Parsnip puree and truffle infused scrambled egg

Infuse your eggs for exactly three days - any more and they will taste funky, any less and they with taste of nothing but egg.

This recipe should be a huge hit.

Truffled mushroom ragu with crispy polenta

This recipe should be a huge hit.

This is a fun snack and is perfect with champagne.

Popcorn with truffle salt

This is a fun snack and is perfect with champagne.

If you have time, this dish is much better with homemade gnocchi.

Gnocchi and roasted cauliflower with truffle

If you have time, this dish is much better with homemade gnocchi.

Truffle oil is an economical way to get lots of flavour without having to buy a whole truffle. Just make sure you use the good-quality oil that actually uses truffle for flavour, rather than one that uses chemicals to enhance the oil.

Truffled wedges

Truffle oil is an economical way to get lots of flavour without having to buy a whole truffle. Just make sure you use the good-quality oil that actually uses truffle for flavour, rather than one that uses chemicals to enhance the oil.

John Stallwood likes to test drinkers taste buds.

John Stallwood likes to test drinkers taste buds.

Rhiannon Birch won this year's WA Signature Dish with her Dorper lamb in lupin and za'atar crust with sweet potato and lupin salad. Well done Rhiannon.

WA Signature Dish Winner

Rhiannon Birch won this year's WA Signature Dish with her Dorper lamb in lupin and za'atar crust with sweet potato and lupin salad. Well done Rhiannon.

The weekend is around the corner and it is time to consider what to drink for enjoyment at various events over the coming days.

The weekend is around the corner and it is time to consider what to drink for enjoyment at various events over the coming days.

Gone are the days when milk bars sold lolly bags for 5c, ice-cream cost 15c and the buying power of $5 was far-reaching.

Cheap eats lure diners

Gone are the days when milk bars sold lolly bags for 5c, ice-cream cost 15c and the buying power of $5 was far-reaching.

Pinterest
Search